STOMATOLOGIA

Profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle ważna i zapobiega chorobom związanym z uzębieniem. Jako właściciele psów i kotów, zapewne zdajecie sobie sprawę z tego, jak trudno jest utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej swojego pupila. Jej brak lub niewłaściwa higiena prowadzi u zwierząt do nieprzyjemnych w skutkach stanów zapalnych i chorobowych.
 


Wasz podopieczny w ich wyniku może stracić zęby, a zakażenia bakteryjne mogą negatywnie oddziaływać na poszczególne organy wewnętrzne. Główną przyczyną brzydkiego oddechu u zwierzęcia jest kamień nazębny i zapalenie dziąseł. Objawy nieświeżego oddechu mogą być również spowodowane chorobami serca, wątroby, płuc czy nerek. Regularna pielęgnacja zębów może znacznie obniżyć zagrożenie ich wystąpienia.

Profilaktykę stomatologiczną powinno się rozpocząć tuż po tym, gdy szczeniak lub kociak zaaklimatyzują się w Waszym domu. Gdy mały podopieczny przyzwyczai się już do nowego otoczenia, stopniowo powinno się go oswoić z higieną jamy ustnej i zębów.


Jak zadbać o zdrowe zęby u psa lub kota?

Szczotkowanie zębów

Aby zapobiec, na przykład paradontozie, istotne jest kontrolowanie gromadzenia się płytki nazębnej. Mechaniczne usuwanie płytki jest szczególnie ważne i pomaga w walce z nieprzyjemnym zapachem jamy ustnej u Waszego pupila. Aby utrzymywać higienę jamy ustnej należy codziennie szczotkować zęby zwierzaka szczoteczką lub gazą nasączoną specjalnym żelem stomatologicznym bądź pastą weterynaryjną.

UWAGA: Prosimy pamiętać, aby do szczotkowania nie używać pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi, ponieważ może ona powodować u zwierząt problemy żołądkowe. W naszej przychodni dostępne są najwyższej jakości pasty enzymatyczne przeznaczone specjalnie dla psów i kotów.


Diety kontrolujące kamień nazębny

Na rynku dostępne są karmy i przysmaki, które pomagają w usuwaniu kamienia nazębnego u zwierząt. Pozwalają one opóźnić gromadzenie się kamienia nazębnego, redukują osad nazębny i zapobiegają zapaleniu dziąseł. Można je stosować jako karmę lub w formie nagrody dla pupila.


Czyszczenie zębów za pomocą ultradźwięków

W pewnym okresie życia kota lub psa, następuje taki etap, kiedy pupil wymaga profesjonalnej opieki dentystycznej. Wówczas warto zgłosić się do lekarza weterynarii w celu umówienia się ze zwierzakiem na specjalistyczny zabieg usuwania kamienia nazębnego. Podczas takiego zabiegu nasi lekarze oceniają stan uzębienia zwierzęcia. Podejmują również decyzję dotyczącą dalszej profilaktyki, ewentualnej ekstrakcji bądź leczenia. Regularna higiena jamy ustnej zwierzaka, połączona z wizytami kontrolnymi pozwoli Waszym pupilom na cieszenie się zdrowymi zębami przez lata.


Jeżeli jesteście zainteresowani dodatkowymi informacjami, macie pytania bądź wątpliwości, zapraszamy do umówienia się z naszymi specjalistami na konsultacje. Wykwalifikowani weterynarze, w miłej atmosferze, zajmą się Waszym pupilem. Postawimy dokładną diagnozę i podejmiemy odpowiednie metody leczenia. Numer telefonu do naszej przychodni weterynaryjnej:
32 247 12 08

AKTUALNOŚCI

Pragniemy poinformować, iż wprowadzamy nową metodę płat więcej >>
PsyPsy
KotyKoty
Mali pacjenciMali pacjenci