PASZPORTY I MIKROCHIPY

Do czego służą paszporty dedykowane zwierzętom?

Paszporty zostały stworzone z myślą o zwierzętach takich jak psy, koty oraz fretki. Pozwalają one zwierzętom na swobodne przemieszczanie się poza granicami kraju. Według przepisów Unii Europejskiej obowiązujących od 2004 roku, jeśli chcecie przekroczyć ze swymi ulubieńcami  granicę kraju zrzeszonego, wyżej wymienione zwierzaki  powinny posiadać taki dokument. Państwa które nie są krajami członkowskimi  respektują świadectwo zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, jednak podczas przekraczania w trakcie podróży granic krajów UE Państwa pupil musi posiadać taki dokument. Dlatego też, dobrze jest wyrobić paszport dla zwierzęcia kilka miesięcy przed planowanym wspólnym wyjazdem i zasięgnąć wiedzy u naszych lekarzy weterynarii jakie przepisy oraz procedury obowiązują w poszczególnych krajach Unii.

W paszporcie znajuje się miejsce na imię, nazwisko oraz dokładny adres opiekuna, opis zwierzaka, jego zdjęcie, informacje na temat szczepień przeciw wściekliźnie, informacje o odrobaczaniu oraz profilaktyce przeciwko kleszczom. Dokument zawiera również unikalny numeru identyfikacyjny naszego pupila, który zostaje nadany zwierzęciu wraz ze wszczepieniem specjalnego mikrochipa.

UWAGA: Tylko uprawnieni do tego lekarze weterynarii mogą wystawić paszport oraz wykonać popularny  zabieg chipowania.


Czym jest mikrochip?

Implantacja mikrochipa to pewna i trwała metoda służąca oznakowaniu czworonoga. Zawarty w chipie wyjątkowy numer identyfikacyjny służy zwierzakowi przez całe życie. Sam mikrochip to mała kapsułka, która umieszczana jest  podskórnie w okolicy między łopatkowej lub na bocznej stronie szyi naszego ulubieńca za pomocą ampułko-strzykawki. Jest to zabieg krótki, praktycznie bezbolesny, a sama maleńka kapsułka jest obojętna dla organizmu zwierzęcia i nie powoduje w jego organizmie żadnych niepożądanych efektów.


Zalety mikrochipa

Mikrochip pozwala nie tylko na wyrobienie paszportu dla naszego podopiecznego, ale przede wszystkim umożliwia identyfikację zwierzęcia w razie jego zaginięcia bądź kradzieży. Służby porządkowe jak policja czy straż miejska oraz lekarze weterynarii posiadają czytniki, które umożliwiają rozpoznanie zachipowanego zwierzęcia. Tym samym wzrasta szansa na szczęśliwe odnalezienie zaginionego psa lub kota. Mikrochip pozwala także na dostęp do danych dotyczących naszego ulubieńca w lecznicach weterynaryjnych na terenie całej Unii Europejskiej.

Istotne jest również, aby zwierzę posiadające już mikrochip, zostało zarejestrowane w polskiej oraz międzynarodowej bazie danych. Każde oznakowane przez nas zwierzę zostaje umieszczone w takiej bazie. Dzięki temu zyskujecie pewność, że tożsamość zwierzęcia w razie potrzeby zostanie szybko i bezbłędnie ustalona.


Co warto wiedzieć?

Oprócz oznakowania zwierzęcia radzimy również umieszczenie na obróżce zwierzaka jego numeru identyfikacyjnego otrzymanego wraz mikrochipem bądź numeru telefonu do prowadzącego lekarza weterynarii. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę z tego, że zwierzę może być oznakowane. Gdyby zaginęło i ktoś je odnajdzie, może podać w bazie danych, bądź w Śląskim Centrum Weterynarii przypisany numer identyfikacyjny zguby, a tym samym zwierzę szybko zostanie rozpoznane i trafi do Was.


Jeśli jesteście zainteresowani paszportami i mikrochipami dla swoich ulubieńców zapraszamy do umówienia się na konsultację z naszymi lekarzami weterynarii pod następującym numerem telefonu:
32 247 12 08

AKTUALNOŚCI

Pragniemy poinformować, iż wprowadzamy nową metodę płat więcej >>
PsyPsy
KotyKoty
Mali pacjenciMali pacjenci