OKULISTYKA

Schorzenia oczu u zwierząt występują równie często jak u ludzi. Budowa oczu jest niezwykle złożona, dlatego też, ilość chorób, które stanowią dla nich zagrożenie jest rozliczna. Problemy ze wzrokiem u zwierząt mogą objawić się w różnych fazach ich rozwoju. Mogą mieć podłoże zarówno genetyczne jak i nabyte. Zaczerwienienie oczu, bolesność w okolicach oczu odczuwalna przez zwierzę, nadmierne łzawienie lub obecność krwi w oczach, to tylko niektóre z niepokojących objawów jakie moecie zauważyć u swoich podopiecznych. Nie należy lekceważyć takich objawów i jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.


Niektóre rasy psów i kotów są bardziej narażone na konkretne przypadłości wzroku. Jest to najczęściej związane z ich charakterystycznym genotypem. Również nabyte urazy oka mogą być wyjątkowo groźne dla zwierzaka. Odpowiednia wcześnie podjęta profilaktyka i właściwa diagnoza pozwolą Waszemu pupilowi szybko wrócić do zdrowia i ustrzec go przed poważnymi w skutkach problemami ze wzrokiem


Jakie są objawy związane z chorobami oczu u zwierząt?

Oczy zdrowego psa czy kota powinny być przejrzyste i błyszczące. Nie powinny łzawić, a spojówki powinny być lekko różowe. Zmiany w oczach mogą być odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie, na przykład przy chorobach infekcyjnych czy metabolicznych. Do objawów, które powinny być dla Was alarmującym sygnałem i skłonić do wizyty u lekarza weterynarii należą :
  • wypływ z oczu – śluzowy lub ropny,
  • nadmierne zainteresowanie zwierzęcia gałką oczną, na przykład: przez pocieranie łapą, uderzanie i wpadanie na przedmioty, ocieranie okolicą oczu o inne przedmioty,
  • nadmierne i częste mrużenie,
  • zaczerwienienie spojówek,
  • powiększenie powiek,
  • obrzęk powiek,
  • asymetria okolicy oczu i inne.

     
Jakie są najczęstsze choroby oczu u psów i kotów?

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to stan zapalny spowodowany najczęściej zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym. Rzadziej wywołany jest przez grzyby, urazy lub ciała obce. Na oku zwierzęcia pojawia się cienka błona śluzowa, która pokrywa część gałki ocznej. Oko jest podatne na uczucie swędzenia. Jednym z objawów jest również cieknąca, zlepiająca powieki wydzielina.


Owrzodzenie rogówki

Jest to stan zapalny rogówki z towarzyszącym ubytkiem jej nabłonka. Najczęściej może być spowodowany urazem rogówki, nieprawidłowo wyrastającymi rzęsami, zmniejszoną produkcją łez, zaburzeniem czynności powiek, zakażeniem powiek i spojówek czy obecnością ciała obcego w rogówce. Owrzodzenie rogówki może wywołać łzawienie, zamglenie widzenia lub silne zaczerwienienie oka. Proces ten może doprowadzić do zaburzenia ostrości widzenia u zwierzęcia.


Zespół suchego oka

Zespół suchego oka polega na niedostatecznej produkcji łez. Przyczyną mogą być choroby alergiczne, immunologiczne czy metaboliczne. Pojawia się ból oka, nadmierne łzawienie i zmęczenie oczu. Zespół objawia się również zaczerwieniem brzegów powiek, zgrubieniem na brzegach powiek i rzęsach lub zaschniętą wydzieliną. Niektóre rasy wykazują szczególne predyspozycje do tej choroby.


Katarakta

Częsta choroba oczu, potocznie nazywana jest zaćmą. Może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Powoduje zmętnienie soczewki i zaburzenie ostrości widzenia. Występuje w wielu przypadkach u psów starszych i chorujących na cukrzycę. Pojawia się także w wyniku uszkodzenia oka ciałami obcymi, może mieć również podłoże dziedziczne. Choroba ta bardzo niekorzystnie wpływa na ostrość widzenia u zwierzęcia.


Jaskra

To postępująca choroba oczu, która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i siatkówki. W konsekwencji powoduje to nawet utratę wzroku. Istnieje wiele typów jaskry. Ich wspólną cechą jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nawet, jeśli zwierzę tego nie manifestuje i zachowuje się względnie normalnie, może być narażone na dokuczliwy ból, którego sprawcą jest jaskra. Zdarza się, że może pocierać oko, być bardziej ospałe, mniej aktywne i zainteresowane zabawą.


Jakie badania służą diagnozowaniu problemów okulistycznych?

Badanie za pomocą oftalmoskopu

Jest to badanie dna oka, które umożliwia wykazanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu i budowie siatkówki, nerwu wzrokowego, błony naczyniowej soczewki czy ciała szklistego. Badanie jest wykorzystywane w przypadku niektórych chorób układowych, np. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.


Barwienie powierzchni oka fluoresceiną

Badanie to polega na ocenie powierzchni rogówki za pomocą specjalnego barwnika - fluoresceiny. Pomaga w wykrywaniu owrzodzeń rogówki, powstałych w wyniku urazów, zadrapań i nieprawidłowości powiek. Fluoresceina wykorzystywana jest również w kontroli niedrożności powierzchni nosowo-łzowych (test Jonesa).


Test łzowy Schirmera

To badanie sprawdzające wydzielanie łez. Pozwala ustalić podstawowy i odruchowy stopień wydzielania łez. Tym samym można określić poziom zwilżania się oczu u pacjenta i stwierdzić czy ma on prawidłowy przebieg.


Badanie ciśnienia w gałce ocznej

Dzięki temu badaniu można sprawdzić stan ciśnienia gałki ocznej. Zależy ono od równowagi pomiędzy produkcją cieczy wodnistej oka, a jej odpływem. Można również wykryć, na przykład groźną jaskrę, gdy ciśnienie jest podwyższone. Obniżone ciśnienie może być efektem cukrzycy, urazów czy stanów zapalnych naczyniówki.Jeżeli zauważyliście u swojego podopiecznego niepokojące objawy i jego stan wymaga specjalistycznej interwencji, zapraszamy na umówienie się z naszymi lekarzami weterynarii pod następującym numerem telefonu:
32 247 12 08

AKTUALNOŚCI