Do grona naszych małych i najmniejszych pacjentów zaliczamy króliki, szczury, świnki morskie chomiki oraz fretki. Często odwiedzają nas także szynszyle, koszatniczki, myszki, jeże, myszoskoczki, papużki, gołębie, małpki i wiewiórki.
Jak zadbać o królika?
 
Króliki, które już na dobre zagościły w naszych zaciszach domowych, wymagają niezbędnych procedur profilaktycznych, takich jak szczepienia ochronne, odrobaczania czy okresowe badania kliniczne.
 

Szczepienia
 
Szczepienia królików domowych powinno się wykonywać już między 4 a 10 tygodniem życia. Po kolejnych 3 – 4 tygodniach powinno zostać wykonane szczepienie przypominające. Kolejne powtarzamy po 6 miesiącach. Początek szczepień królików zaczyna się z reguły na wiosnę. Powinno się powtarzać szczepionki cyklicznie co 6 miesięcy.
 

Odrobaczanie
 
Najczęściej stwierdzane pasożyty u domowych zajęczaków to kokcydia, encephalitozoon cuniculi, nicienie, tasiemce i owsiki. Dzięki rutynowemu odrobaczaniu możecie zmniejszyć ryzyko rozwoju poważnej inwazji pasożytów.
 

Badania kliniczne
 
Pozwalają wykluczyć lub wcześnie wykryć problemy, na które króliki są narażone. Są to najczęściej choroby zębów, żołądka i jelit, dróg moczowych, kamicy nerek i pęcherza czy zapaleń macicy u króliczyc.
 

Zabiegi operacyjne
 
Na ogół wykonywane zabiegi to kastracja samców i samic. Kastracja samic jest istotna, szczególnie w sytuacjach, kiedy pojawiają się torbiele jajnikowe, nowotwory macicy czy zapalenia macicy.

Kontakt telefoniczny do naszych lekarzy:
32 247 12 08
Na co narażone są szczury?
 
Szczury najczęściej trafiają do naszej przychodni z powodu pasożytów zewnętrznych. Wówczas wczesne wykonanie zeskrobiny z miejsc zmienionych i odpowiednie leczenie pozwalają na szybkie wyleczenie zwierzęcia.
 

Choroby układu oddechowego
 
Szczury często cierpią na choroby układu oddechowego, na rozwój których wpływa wiele czynników, między innymi zakażenia spowodowane mycoplasma pulmonis, wirusami czy bakteriami.
 

Nieprawidłowy zgryz
 
Nieprawidłowy zgryz to także często spotykany problem. Nieleczony prowadzi do rozwoju ropni, wychudzenia, braku apetytu, czasami wręcz braku możliwości pobierania pokarmu. Powinien być jak najszybciej skorygowany przez lekarza weterynarii.
 

Choroby nowotworowe
 
Można je spotkać u szczurów powyżej 12 miesiąca życia. Są to guzy skóry, tkanki podskórnej - włókniaki, włókniakomięsaki, guzy gruczołu sutkowego, nowotwory wątroby i przysadki w mózgu.
 

Krwawe łzy
 
To specyficzny objaw chorobowy. Pojawia się, ponieważ szczury mają bogatą w porfirynę wydzielinę gruczołów Hardera, która jest widoczna wokół nosa i oczu chorych zwierząt. Czerwone łzy mogą się pojawiać w wyniku silnego stresu zwierzęcia. Jeżeli objaw się powtarza należy znaleźć i usunąć źródło zdenerwowania. Wydzielina może wskazywać na ogólny stan chorobowy, może też być jedną z oznak poważniejszych schorzeń.

Kontakt telefoniczny do naszych lekarzy:
32 247 12 08
Co charakteryzuje świnki morskie?
 
Żyją średnio 7 lat, obecnie najstarsza świnka morska ma 15 lat. Świnki morskie mają bardzo wyostrzony zmysł węchu i słuchu. Dobrze widzą i rozróżniają kolory. Istotne jest u nich ścieranie zębów. Jako, że świnki jedzą około 100 razy na dzień, przygotowywany dla nich pokarm powinien być świeży i pachnący. Należy im podawać pożywienie bogate we włókno surowe, razem z sianem i trawą. Świnki powinny także dostawać odpowiednią ilość witaminy C.
 

Choroby świnek morskich
 
Świnki z powodu wirusów i baterii zapadają na choroby dróg oddechowych. Cierpią równie często na choroby zapalne jelit i żołądka, zapalenie nerek, kamicę pęcherza moczowego czy torbiele jajników. Są narażone także na pasożyty skórne.

Kontakt telefoniczny do naszych lekarzy:
32 247 12 08
Jak opiekować się chomikiem?
 
Te malutkie gryzonie, wyposażone są w worki policzkowe, w których matka w razie niebezpieczeństwa jest w stanie schować swoje maluchy. Posiadają bardzo ostre zęby sieczne i nie piją za dużo wody. Żyją średnio 2 – 3 lata. Chętnie korzystają z domku do spania i korzystają z przeznaczonej dla nich bieżni, która ma ważne znaczenie w utrzymaniu ich odpowiedniej kondycji fizycznej. Chomiki w temperaturze pokojowej czują się najlepiej. Przy temperaturze niższej niż 5 stopni Celsjusza są w stanie zapaść w rzekomy sen zimowy.
 

Schorzenia chomików
 
„Choroba mokrego ogonka” – groźna choroba objawiająca się silnymi biegunkami występującymi u chomików. Może wynikać z zaburzenia mikroflory bakteryjnej jelit, zapalenia jelit czy zainfekowania pasożytami. Wymaga odpowiedniego i szybkiego leczenia w przychodni weterynaryjnej.
 
Częsty powód wizyt tych maleństw w lecznicy to także zaparcia, przeładowanie worków policzkowych, zapalenie macicy, torbiele jajnikowe, złamania kończyn spowodowane kołowrotkiem i otarcia oczu – wynik zapylenia oczu przez trociny.

Kontakt telefoniczny do naszych lekarzy:
32 247 12 08
Jak zaopiekować sie fretką?
 
Fretki to małe drapieżniki z rodziny łasicowatych. Są co raz częściej spotykane w naszych domach. Chętnie się bawią, są bardzo aktywne, uwielbiają otwierać szuflady i w nich przesiadywać. Świetnie dogadują się z psami i kotami w domu, jak również z dziećmi.
Są mięsożerne, jedzą kilka razy na dzień i lubią chować część pokarmu na później. Profilaktycznie fretki powinny być zaszczepione na nosówkę i wściekliznę.
 

Paszport i mikrochip dla fretki
 
Fretkom zalecane jest wszczepianie mikrochipa, ponieważ rzadko kiedy potrafią odnaleźć drogę powrotną do domu, który gdy tylko mają możliwość chętnie opuszczają. Dzięki chipowi możecie łatwo zlokalizować fretkę – uciekinierkę. Jeśli fretki dużo i często podróżują razem z Wami muszą posiadać paszport oraz aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
 

Choroby i zagrożenia
 
Ciała obce typu gumki, kuleczki, plastiki, części zabawek, kolczyki czy tak zwane bezoary, czyli zlepy sierści – połknięte przez fretki powodują u nich zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit. W takich sytuacjach rzadko występują u nich wymioty, częściej mają biegunkę i chudną. Stają się osowiałe i nie mają apetytu. Niezbędne jest wówczas odpowiednie badanie kliniczne, zdjęcie kontrastowe jelit i często szybki zabieg operacyjny. Najczęściej wykowywane zabiegi operacyjne fretek w naszej lecznicy to usuwanie ciał obcych z jelit, kastracja i owariohisterektomia czyli sterylizacja samic oraz usuwanie guzów skórnych.
 
Fretki mogą mieć również chore serce - kardiomiopatia rozstrzeniowa, choroby stawów i kręgosłupa, choroby nerek, między innymi niewydolność i kamienie nerek. Spotyka się też u nich przypadki zachorowania na chłoniaka. Zapadają także na insulinomę czyli guz nowotworowy wysp trzustki oraz cukrzycę. Inne problemy fretek to zaburzenia endokrynologiczne czyli:
 

Nadczynność nadnerczy
 
Występuje najczęściej po 4 roku życia. U zwierząt kastrowanych pojawia się wcześniej. Może być to proces nowotworowy lub przerostowy. Widoczne objawy to wyłysienia, przerzedzona sierść, obrzmienie sromu u samic, świąd, zachowania płciowe u kastratów, silniejszy zapach płciowy i problemy z oddawaniem moczu. Nadczynność nadnerczy rozpoznajemy po badaniu klinicznym, badaniu krwi oraz badaniu USG. Zapobiegać nadczynności można poprzez odpowiednią regulację cyklu świetlnego, czyli należy wyłączać światło wraz z nadejściem zmroku w pomieszczeniu gdzie przebywa fretka. Sztuczne oświetlenie, zwłaszcza w okresie zimowym, zaburza naturalny rytm dobowy fretek.
 

Hiperstrogenizm
 
Pojawia się u niesterylizowanych samic, które były za długo w rui i może prowadzić do poważnego uszkodzenia szpiku kostnego. Samice mają silny obrzęk sromu i wypływ ropny z pochwy. Są blade, senne, osowiałe i nie mają apetytu. Choroba może się skończyć śmiercią zwierzęcia. W takich sytuacjach, należy niezwłocznie pojawić się u lekarza weterynarii.
 
Mimo chorób i dolegliwości jakie mogą przytrafić się fretkom, są to zwierzęta cieszące się dobrym zdrowiem przez większość swojego życia. Oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo żywione, utrzymywane w odpowiedniej kondycji i warunkach.

Kontakt telefoniczny do naszych lekarzy:
32 247 12 08

AKTUALNOŚCI

Pragniemy poinformować, iż wprowadzamy nową metodę płat więcej >>
PsyPsy
KotyKoty
Mali pacjenciMali pacjenci