KOTY

Koty można podzielić ze względu na specyfikę ich zachowania na dwie grupy. Są koty domowe, tak zwane kanapowe, lubiące spędzać większość czasu na kredensie, parapecie i na kolanach swojego właściciela. Są też takie, które uwielbiają wyżej wymienione czynności, ale jeszcze bardziej lubią aktywność poza domem i chodzenie własnymi ścieżkami. Jednak na drodze wszystkich kotów, zwłaszcza młodych, może pojawić się wiele problemów zdrowotnych.
 
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w opracowanym przez naszych lekarzy programie profilaktycznym, który został przygotowany z myślą o kotach. Jeśli chcecie zaczerpnąć więcej informacji, zasięgnąć porady lub macie problem ze swoim kocim podopiecznym, zapraszamy do umówienia się konsultację z naszymi lekarzami weterynarii.
Małe kocięta nie mają wykształconego systemu odpornościowego. Z tego powodu narażone są na różne choroby zakaźne. Zwłaszcza te koty, które często opuszczają swoje miejsce zamieszkania i często przebywają poza domem. W związku z tym, nieodzowna staje się skuteczna i regularna profilaktyka, która uchroni ciekawskie kocięta przed zagrożeniem związanym z możliwością zakażenia się wirusami.
 
Szczepienie kociaków jest bardzo ważne. Koty zaczynamy szczepić w 8 – 9 tygodniu ich życia, następnie powtarzamy szczepienie po 3 – 4 tygodniach. Tak rozpoczęte szczepienia ponownie powtarzamy rok później.
 
Istotnym elementem profilaktyki małego kota jest również regularne odrobaczanie. Kocięta narażone są na niebezpieczne w skutkach infekcje pasożytnicze. Pasożyty, rozwijając się w organiźmie młodego kotka, mogą doprowadzić do wycieńczenia kociaka oraz zahamowania jego wzrostu.
 
Warto odrobaczyć pupila po powrocie z urlopu. Zalecane jest także odrobaczanie kotów niewychodzących, nawet jeśli nie mają kontaktu z innymi zwierzętami. Często zapomina się o tym, że larwy oraz jaja pasożytów mogą być wniesione do domu na naszych butach.
 
Stosując odpowiednią profilaktykę można spokojnie obserwować rozwój zdrowego kota. Poniżej przedstawiamy program profilaktyki kociaków.
 

Profilaktyka kociaka
 
8-9 tydzień życia kociaka:
 •     badanie kliniczne
 •     szczepienie przeciwko panleukopenii, herpeswirozie, kaliciwirozie
 •     odrobaczenie, odpchlenie
 •     ewentualne wykonanie testów serologicznych pod kątem FeLV/FIV (FeLV -Feline leukemia virus - białaczka kotów/ FIV - Feline immunodeficiency virus - wirus niedoboru immunologicznego kotów)

 
12-13 tydzień życia kociaka:
 •     badanie kontrolne
 •     odpchlenie
 •     szczepienie przypominające
 •     odrobaczenie

 
16-20 tydzień życia kociaka:
 •     badanie kontrolne
 •     odpchlenie
 •     odrobaczenie
 •     chipowanie

 
Po 20 tygodniu życia kociaka:
 
 •   szczepienie przeciwko wściekliźnie (koty wychodzące)


 
Szczepienia początkowe
               
W przychodni, po przeprowadzonym wywiadzie, nasz lekarz weterynarii zadecyduje, jakie szczepienia zastosować u kota. Powie także, kiedy je powtórzyć w późniejszym wieku i jak często. To wszystko ma niebagatelne znaczenie jeżeli chodzi o układ immunologiczny Waszego pupila.
 
 
Szczepienia przypominające
 
Ponowne szczepienia zapobiegawcze, tak zwana rewakcynacja, powinny odbywać się corocznie. Koty można uchronić i zaszczepić także przeciwko wściekliźnie, białaczce kociej oraz grzybicy.
 
Właściwie dobrany program szczepień, poparty odpowiednim doświadczeniem lekarza zapewni kotu pełną ochronę.
 
UWAGA: Jeżeli zabieracie swojego kota na wakacje: nad morze, do lasu, w góry, na wieś czy do gospodarstwa agroturystycznego - należy poinformować o tym naszych lekarzy. Dzięki temu, odpowiednio dostosujemy program szczepień na wypadek zarażeń i ochrony przeciwpasożytniczej kota, a Wy będziecie mogli cieszyć się udanym wypoczynkiem i czerpać radość ze wspólnie spędzonych chwil z pupilem w nowych miejscach.

Numer telefonu kierujący do naszych lekarzy:
32 247 12 08
Sterylizacja i kastracja
 
Sterylizację kotki zalecamy w okolicy 6 m-ca życia. Ruja pojawia się zazwyczaj między 5 a 12 miesiącem. Kotki domowe przechodzą ruję od 2 do 5 razy w roku, choć zdarzają się sytuacje, że ruja występuje raz w miesiącu lub raz na 2 tygodnie. Trwa od kilku dni do 2 tygodni. Sterylizacja jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania niepożądanemu kryciu. Przyczynia się również do zmniejszenia ilości bezdomnych, niechcianych kotów.
 
Istnieje także możliwość zastosowania u kotek antykoncepcji hormonalnej. Należy mieć jednak świadomość, że zwiększa ona ryzyko wystąpienia ropomacicza i powstawania chorób nowotworowych.
 
Kocury kastrujemy około 6 miesiąca. Możliwe jest wcześniejsze wykonanie tego zabiegu. Przed każdym zabiegiem zalecamy wykonanie podstawowych badań krwi, aby wykluczyć możliwe zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu.
 

Profilaktyka dorosłego kota
 
 •     badanie ogólne co roku, u seniorów co 6 miesięcy
 •     szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym
 •     szczepienie przeciwko wściekliźnie co 2 lata dla kotów wychodzących
 •     odrobaczanie minimum 2 razy w roku, koty wychodzące co 3 m-ce
 •     profilaktyka przeciwko pchłom i kleszczom
 •     profilaktyczne badanie krwi i moczu - zalecane raz w roku
 •     u kotów powyżej 7 roku życia - badanie krwi rozszerzone o badanie hormonów tarczycy


  Numer telefonu kierujący do naszych lekarzy:
  32 247 12 08
   

AKTUALNOŚCI

Pragniemy poinformować, iż wprowadzamy nową metodę płat więcej >>
PsyPsy
KotyKoty
Mali pacjenciMali pacjenci