GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

Ginekologia to dziedzina weterynarii, która skupia się na profilaktyce i leczeniu chorób układu płciowego. Jest ściśle związana z położnictwem czyli wszystkim, co związane z okresem ciąży, porodu, połogu i wszelkiej pomocy weterynaryjnej z tym związanej. Weterynaryjne badania ginekologiczno – położnicze koncentrują się głównie na diagnostyce oraz leczeniu zaburzeń cyklu rujowego suk, kotek i samic innych rodzajów zwierząt. Dziedziny ginekologii i położnictwa koncentrują się również na planowanym kryciu, a także przygotowaniu do ciąży i specjalistycznej pomocy w trakcie ciąży oraz przy porodzie.


W ramach ginekologii weterynaryjnej nasi specjaliści zajmują się również diagnostyką i leczeniem schorzeń układu rozrodczego kocurów, psów i samców pozostałych gatunków zwierząt.

Można wyróżnić kilka obszarów, jakich dotyczy specjalistyczna opieka weterynaryjna ginekologiczno – położnicza:
  • optymalny termin krycia
  • prowadzenie ciąży
  • opieka nad matką i potomstwem
  • diagnostyka i leczenie schorzeń układu rozrodczego u samców
  • posiewy bakteriologiczne z pochwy, napletka, mleka
  • sztuczne unasiennianie suk
  • sterylizacja i kastracja
  • diagnostyka i leczenie schorzeń gruczołu mlekowego

Optymalny termin krycia

Określenie optymalnego terminu krycia jest istotne, zwłaszcza w praktyce hodowlanej. Wyznaczenie terminu krycia jest niezwykle  ważne, w szczególności jeśli wcześniej zostały wykryte zaburzenia płodności u Waszego pupila lub  gdy na przykład samica miała wcześniej stwierdzone puste krycia albo wykazuje brak tolerancji na samca. Jeżeli samiec ma obniżoną aktywność płciową trzeba zbadać czym może być spowodowany taki stan rzeczy i w jaki sposób można temu zaradzić. Wszystko po to aby doszło do udanego krycia. Dzięki wykluczeniu wszelkich czynników, które mogą niepodążanie wpłynąć na zakończone sukcesem krycie i po ustaleniu jego terminu, można wyznaczyć przybliżony czas porodu.

Optymalny termin krycia można ustalić przy pomocy badań cytologicznych oraz badania, które określa poziom progesteronu we krwi zwierzęcia.

Badanie cytologiczne – polega na pobraniu rozmazów z części pochwowej szyjki macicy i na ich ocenie. Badanie wykonuje się w absolutnie sterylnych warunkach. Pobrane komórki poddaje się badaniu za pomocą mikroskopu ocenia się proporcje jakie są między różnymi komórkami nabłonka błony śluzowej pochwy. Wówczas uzyskane wyniki można właściwie zinterpretować.

Badanie poziomu progesteronu -  hormon zwany progesteronem pozwala na umieszczenie zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy oraz utrzymanie ciąży. Określenie stężenia progesteronu pozwala stwierdzić jaki poziom hormonu obecnie wydziela się w ciele samicy. Jego odpowiednio wysoka koncentracja, określona  przez lekarza w miligramach na mililitr krwi pozwala wyznaczyć właściwy termin krycia.


Prowadzenie ciąży

Nasi lekarze weterynarii właściwie zadbają o zdrowie oraz prawidłowy przebieg ciąży Waszego pupila. Czuwają nad wszystkim, od momentu zapłodnienia, po wyczekiwane rozwiązanie. Udzielą odpowiednich porad i zaproponują najlepsze rozwiązania dotyczące prawidłowego żywienia i suplementacji diety, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju płodu. Racjonalne żywienie w ciąży jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój mającego przyjść na świat kociaka lub szczeniaka. Należy zadbać o to, aby pożywienie było urozmaicone i nie zabrakło w nim właściwych dawek minerałów, witamin oraz innych składników. Jeżeli bowiem występują niedobory w zakresie żywienia należy je odpowiednio uzupełnić.

Oprócz właściwej suplementacji istotne są badania profilaktyczne, takie jak szczepienie dla matki czy odrobaczanie. Równie ważna jest diagnostyka obrazowa przebiegu ciąży i badania kontrolne, które pozwalają określić czy ciąża rozwija się prawidłowo i nic nie zagraża zarówno potomstwu jak i matce.


Opieka nad matką i potomstwem

W ramach opieki na matką i potomstwem Śląskie Centrum Weterynarii udziela specjalistycznej pomocy położniczej, zarówno przy porodzie naturalnym, jak i w przypadku przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Oprócz tego w naszej placówce przeprowadzane są testy serologiczne, które określają możliwość przeniesienia wad genetycznych i określenie wzrostu ich występowania. Testy serologiczne pozwalają również określić geny umaszczenia lub ustalić możliwość nosicielstwa chorób związanych z daną rasą psa lub kota.

Nasi lekarze zajmują się także leczeniem zaburzeń cyklu suk oraz kotek, który objawia się na przykład brakiem rui czy nieregularną cieczką. Brak rui u suki często spowodowany może być brakiem prawidłowego funkcjonowania jajników, przy nadczynności kory nadnerczy bądź niedoczynności tarczycy. Mogą na to wpływać także wady wrodzone narządów rozrodczych. Z kolei brak rui u kotki w okresie rozrodczym może być wynikiem nieczynności jajników spowodowanej przez brak odpowiedniego żywienia lub zaburzeń psychicznych kotki spowodowanych na przykład zmianą otoczenia.

Na zaburzenia cyklu u samic mogą wpływać również przedłużona cieczka, torbiele i nowotwory jajnika czy wypadnięcie pochwy spotykane najczęściej u młodych suk dużych ras psów. Inne zaburzenia jakie można spotkać to cicha oraz ciągła ruja lub brak zapłodnienia po kryciu.


Diagnostyka i leczenie schorzeń układu rozrodczego u samców

W naszej przychodni weterynaryjnej zajmujemy się także diagnozą jest i leczeniem schorzenia układu rozrodczego u samców. Obejmuje ono zakres leczenia niepłodności występującego u psów i kocurów, leczenia ropni i torbieli gruczołu krokowego, nowotworów jąder oraz prostaty. Nasi lekarze zajmują się także leczeniem wnętrostwa czyli wady rozwojowej u młodych samców, w wyniku której jedno lub oba jądra zostają nieprawidłowo umieszczone w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej zamiast w mosznie. Takie rozmieszczenie jąder grozi wystąpieniem nowotworu i może doprowadzić do zatrzymania produkcji plemników.

wnętrostwa czyli  wady rozwojowej u młodych samców, polegająca na niewłaściwym umieszczeniu jednego lub obu jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym zamiast w mosznie. Niezstąpienie jąder grozi ich przegrzaniem, co sprzyja powstawaniu nowotworów jądra oraz może doprowadzić do zatrzymania produkcji plemników, czego skutkiem jest niepłodność wnętra. nowotworów oraz prostaty.


Posiewy bakteriologiczne z pochwy, napletka, mleka

Posiew jest podstawową metodą diagnostyki bakteriologicznej. Jego wykonanie pozwala uzyskać pojedyncze kolonie bakterii na podłożach mikrobiologicznych. Posiew z poszczególnych części ciała zwierzęcia pozwala na wykrycie niepożądanych drobnoustrojów, które mogą się na przykład przyczyniać do niepożądanej infekcji w organiźmie. Posiew wykonuje się także w przypadku stanów zapalnych występujących u zwierząt czy w razie stwierdzenia nieprawidłowego funkcjonowania między innymi układu moczowo-płciowego. Wykonanie badania pozwala na ustalenie lub wykluczenie wielu czynników chorobotwórczych, blokujących właściwą aktywność lub rozwój organizmu.


Sztuczne unasiennianie suk

Inseminacja czyli sztuczne unasiennianie jest to zabieg, który polega na bezpośrednim wstrzyknięciu starannie wybranych oraz odpowiednio przygotowanych plemników do szyjki macicy samicy. Wówczas nie jest przeprowadzany sam akt prokreacji w celu zapłodnienia. Przygotowania do tego procesu zaczynają się od pobrania wybranego nasienia i jego zbadania, następnie się je rozrzedza i przechowuje w odpowiednich warunkach. Następny etap to rozprowadzenie nasienia i unasiennianie samic.
Inseminacja pozwala na bardziej precyzyjną ocenę wartości hodowlanej samców, umożliwia także transport nasienia na znaczne odległości i pozwala na uniknięcie chorób związanych z naturalnym kryciem.


Sterylizacja i kastracja

Sterylizacja to zabieg przeprowadzany u suk oraz kotek, który polega na wycięciu jajników i macicy. Z kolei kastracja przeprowadzana jest u kocurów i psów, podczas tego zabiegu usuwa się jądra. Zarówno kastracja jak i sterylizacja to popularne zabiegi chirurgiczne. Są także jednymi z najbardziej bezpiecznych zabiegów weterynaryjnych. Efektem takiego zabiegu jest całkowita bezpłodność zwierzęcia. Zarówno sterylizacja oraz kastracja zapobiega niechcianemu kryciu, czego następstwem mogą być niepożądane mioty.

Sterylizację kotki zalecamy w okolicy 6 m-ca życia. Ruja pojawia się zazwyczaj między 5 a 12 miesiącem. Kocury z kolei kastrujemy w wieku około 6 miesięcy, możliwe jest również wcześniejsze wykonanie tego zabiegu.

Natomiast suki można sterylizować już między 3 a 6 miesiącem życia, a psy około 7 a 12 miesiąca.


Diagnostyka i leczenie schorzeń gruczołu mlekowego

Podczas badania gruczołów mlekowych u samic należy uwzględnić profil zwierzęcia, między innymi takie czynniki jak wiek, stan reprodukcyjny, dotychczas stosowane leki czy laktację. Badanie ogólne pozwala na zmian w ogólnym stanie zdrowia. Zwraca się uwagę na wielkość, symetrię gruczołów sutkowych czy zabarwienie skóry.

Chore gruczoły są zazwyczaj twarde, obrzękłe, cieplejsze i bolesne, mogą występować  wokół nich deformacje. Objawy jakie się pojawią wraz ze schorzeniami gruczołów sutkowych to apatia, brak apetytu, gorączka a także miejscowe owrzodzenia czy ropne nacieki. Zapalenie gruczołów mlekowych może wynikać z powodu na przykład zastoju mleka lub infekcji. Ich zły stan może być też spowodowany torbielą lub nowotworem gruczołu. Uważna obserwacja i świadomość pozwala wcześnie zauważyć niepokojące objawy lub zmiany w zachowaniu Państwa kotki lub suki.Jeżeli macie pytania lub jesteście zaniepokojeni zachowaniem swojego pupila, bądź chcielibyście przykładowo ustalić możliwy termin krycia, zapraszamy do umówienia się na konsultację z naszymi lekarzami weterynarii pod następującym numerem telefonu:
32 247 12 08
 

AKTUALNOŚCI

Pragniemy poinformować, iż wprowadzamy nową metodę płat więcej >>
PsyPsy
KotyKoty
Mali pacjenciMali pacjenci