BADANIA W KIERUNKU DYSPLAZJI

U lekarza weterynarii niejednokrotnie można spotkać się z terminem dysplazja. Pojęcie to często bywa niejasne dla właścicieli psów. Wobec tego nasuwa się pytanie – czy mój pupil również jest narażony na dysplazję?


Jakie rasy psów są narażone na dysplazję?

Niektóre rasy są predysponowane do wystąpienia dysplazji biodrowej i łokciowej.
Jest to choroba występująca przeważnie u psów ras dużych takich jak:
bernardyn, bokser, briard,  berneński pies pasterski, doberman, hovawart, nowofundland, mastino napoletano, owczarek kaukaski, owczarek flandryjski, polski owczarek nizinny, owczarek niemiecki, owczarek południowo – rosyjski, owczarek podhalański, owczarek szkocki collie, owczarek staroangielski, rottweiler, szwajcarski pies pasterski czy sznaucer olbrzym.


Czym jest dysplazja?

To zaburzenie rozwojowe lub inaczej niedorozwój stawu. Dysplazja występująca u psów nie jest wadą wrodzoną. Zbyt późno zdiagnozowana albo nieleczona prowadzi do poważnych zmian zwyrodnieniowych powodując silną kulawiznę lub w skrajnych przypadkach ograniczenie ruchomości zwierzęcia.


Kiedy badać?

U ras predysponowanych do dysplazji pierwsze zdjęcia rentgenowskie wykonujemy między 17 a 20 tygodniem życia. Określamy wtedy prawidłowość rozwoju stawów. Jeżeli stwierdzimy zagrożenie dysplazją jest to najodpowiedniejszy czas do podjęcia interwencji chirurgicznej. Ostateczne zdjęcia w kierunku dysplazji wykonujemy po ukończeniu 15 miesiąca życia zwierzęcia.


Co warto wiedzieć?

Związek Kynologiczny w Polsce określa rasy, u których wymagane jest badanie w kierunku dysplazji, co jest udokumentowane wpisem do rodowodu. Komplet zdjęć rentgenowskich wraz z rodowodem jest przez nas wysyłany do jednego z ośrodków akademickich, gdzie zostaje poddany ocenie.

Warto pamiętać, że kiedy zdecydujemy się przebadać pupila pod kątem dysplazji,
nasz czworonożny przyjaciel musi być na czczo, gdyż jest poddawany premedykacji.
Zdjęcia rentgenowskie w kierunku dysplazji wykonujemy po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

Numer telefonu kierujący do naszych lekarzy:
32 247 12 08

AKTUALNOŚCI

Pragniemy poinformować, iż wprowadzamy nową metodę płat więcej >>
PsyPsy
KotyKoty
Mali pacjenciMali pacjenci